Šipka

Digitální občanské průkazy zjednoduší jednání s úřady

30. 9. 2017

Digitalizace se dotýká všech oblastí lidského života. Od příštího roku bychom se měli dočkat elektronických občanek, které otevřou nové možnosti při komunikaci s úřady.

V současné době se vydávají občanské průkazy s údaji, které jsou strojově čitelné nebo si občan může za příplatek 500 korun nechat vystavit občanku s čipem a elektronickým podpisem, který ovšem vyjde na dalších 500 korun. Tyto občanské průkazy, které byly dodnes něčím extra, budou od roku 2018 vydávány zdarma a povinně – nikoli však nárazově, ale postupně podle toho, jak bude jednotlivcům končit platnost jejich stávajících průkazů. Staré se tak časem kompletně vymění za nové, které i bez elektronického podpisu budou moci sloužit k ověřování totožnosti i při využívání některých digitálních služeb úřadů.

Obzvlášť pro ty, kdo často řeší něco na úřadech a rádi by si usnadnili tyto postupy použítím digitální cesty, se pak vyplatí nechat si občanský průkaz s novým čipem vystavit ještě před vypršením platnosti stávajícího průkazu a to za 200 korun. Díky občance bude možné z pohodlí domova – nebo kdekoli s přístupem k internetovému připojení – bezpečně a bez nutnosti pamatovat si složité přihlašovací údaje komunikovat s úřadem. K tomu je zapotřebí čip v občance aktivovat, což je možné provést již při jejím převzetí, dále pak znát kód pro on-line identifikaci. Nezbytností je samozřejmě čtečka čipových karet, připojená k počítači. Množství počítačů má dnes takovou čtečku již zabudovanou v základní výbavě, jinak ji lze pořídit již od tří set korun. Aktivaci čipu lze také odmítnout, v případě že víte, že tuto službu nevyužijete.

Nové webové stránky

Ministerstvo vnitra také k novým průkazům připravuje nové webové stránky. Budou se jmenovat Portál občana a každý s elektronickou občankou a aktivovaným čipem bude mít na stránkách vlastní účet. Pomáhat by stránky měly s orientací v postupech řešení jednotlivých situací s úřady. Bude zde také možnost zkontrolovat všechny údaje, které o člověku státní správa eviduje a to včetně daňového přiznání a v budoucnu snad i platby některých poplatků elektronickou cestou.

Testovací provoz proběhne na platformách sociálního zabezpečení a zdravotních pojišťoven. Výše nákladů za zavedení nového systému se předpokládá zhruba na 250 milionů korun.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.