Šipka

DIČ bez rodného čísla? Možná brzy ano

3. 6. 2019

Podnikatelé fyzické osoby, pokud jsou plátci DPH, dostávají nyní přiděleno své daňové identifikační číslo DIČ, které se skládá z předpony CZ a jejich rodného čísla. Připravovaná novelizace daňového řádu toto zažité pravidlo od roku 2020 může změnit.

Podnikatel svoje DIČ nepoužívá jen jako identifikaci při komunikaci se svým správcem daně nebo jinou instituci, ale je běžně k nalezení na faktuře nebo pokladním dokladu. Jeho DIČ resp. jeho rodné číslo tak zná široká veřejnost. Paradoxně ale v oblasti elektronické evidence tržeb je situace lepší – podnikatelé tam svoje DIČ od 1.3.2018 dle § 20 odst. 1 písm. b) zákona o evidenci tržeb uvádět nemusejí.

Většina podnikatelů se proti DIČ, jehož obsahem je rodné číslo, poměrně dlouho dobu ohrazuje a upozorňuje, že se jedná o citlivý údaj, který lze velmi jednoduše zneužít. Ministerstvo konečně jejich připomínky vyslyšelo a situaci začalo řešit v rámci novelizace daňového řádu.

Zmiňovanou novelizaci daňového řádu dostane brzy na stůl vláda. Pokud projde dále, je velká šance, že od příštího roku nastane změna. Finanční úřad ale nebude automaticky v případě schválení novely přidělovat daňové identifikační číslo bez rodného čísla. Podnikatel si bude muset sám požádat, že chce DIČ jiné. Pak mu bude přidělena náhodná kombinace čísel, ze kterých nebude možnost odvodit rodné číslo. Opět bude tedy platit, kdo si nepožádá, nedostane.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.