Šipka

Co chystá nová vláda? Pojďme se podívat, co zakotvili do koaliční smlouvy

18. 11. 2021

V minulých dnes jste zajisté zaznamenali, že budoucí nová vláda podepsala koaliční smlouvu, ve které je mj. zakotven i program, který chce prosazovat. My se podíváme na oblast financí a daní, která zajímá každého podnikatele.

O zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH rozhodla stávající vláda, která již požádala Evropskou komisi o výjimku, aby mohla limit povinné registrace k DPH zvýšit. V únoru 2020 vydala Evropská unie směrnici, že od roku 2025 budou moci členské státy svobodně rozhodovat o limitu pro povinnou registraci k DPH a zvýšit jej až na 85 000 EUR. Nová vláda chce, aby hranice pro povinnou registraci byla 2 miliony Kč.

Nová vláda chce zavést pravidelnou valorizaci slevy na poplatníka. Tato sleva se od roku 2021 po dlouhých letech zvýšila na 27 840 Kč a od roku 2022 znovu poroste na 30 840 Kč. Budoucí vláda chce dále zavést daňové prázdniny se zastropováním výše příjmů pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí.

V koaliční smlouvě se hovoří i o poklesu sociálního pojištění na straně zaměstnanců o 2 procentní body, ale pouze za předpokladu konsolidace veřejných financí. Klesnout má sociální pojištění u částečných úvazků a nová vláda chce zavést možnost platit 1 % svého důchodového pojištění rodičům či prarodičům.

Vláda chce zvyšovat i limity u dohod konaných mimo pracovní poměr, z nichž se neplatí pojistné a chce zavést i valorizační mechanismus minimální mzdy.

Budoucí vláda chce definitivně zrušit elektronickou evidence tržeb, která je nyní do konce roku 2022 pozastavena.

V koaliční smlouvě se hovoří i o vzniku minimální daně z příjmů právnických osob. Minimální daň má podle koalice zajistit, aby se zisky z mezinárodních korporací danili tam, kde vznikají.

Koalice chce snížit DPH u výstavby či rekonstrukce domů a bytů. Snížení DPH by se měly dočkat i ekologické výrobky. Parametrických změn by mělo dosáhnout kontrolní hlášení. Změn by se mělo dostat i dani z nemovitých věcí, a to v oblasti místního koeficientu.

Koalice chce dále snížit počet odpisových skupin a u některých zkrátit dobu odpisování. Velkou změnou by měla být možnost vést účetnictví a daňovou evidenci v eurech.

Co z výše uvedeného se stane i realitou, ukáže čas.

Máte zájem o podporu v oblasti vedení účetnictví, daňového poradenství, personalistiky nebo zpracování mezd? Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 18.11.2021

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.