Šipka

Co chystá nová vláda? Pojďme se podívat, co zakotvili do koaliční smlouvy

18. 11. 2021

V minulých dnes jste zajisté zaznamenali, že budoucí nová vláda podepsala koaliční smlouvu, ve které je mj. zakotven i program, který chce prosazovat. My se podíváme na oblast financí a daní, která zajímá každého podnikatele.

O zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH rozhodla stávající vláda, která již požádala Evropskou komisi o výjimku, aby mohla limit povinné registrace k DPH zvýšit. V únoru 2020 vydala Evropská unie směrnici, že od roku 2025 budou moci členské státy svobodně rozhodovat o limitu pro povinnou registraci k DPH a zvýšit jej až na 85 000 EUR. Nová vláda chce, aby hranice pro povinnou registraci byla 2 miliony Kč.

Nová vláda chce zavést pravidelnou valorizaci slevy na poplatníka. Tato sleva se od roku 2021 po dlouhých letech zvýšila na 27 840 Kč a od roku 2022 znovu poroste na 30 840 Kč. Budoucí vláda chce dále zavést daňové prázdniny se zastropováním výše příjmů pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí.

V koaliční smlouvě se hovoří i o poklesu sociálního pojištění na straně zaměstnanců o 2 procentní body, ale pouze za předpokladu konsolidace veřejných financí. Klesnout má sociální pojištění u částečných úvazků a nová vláda chce zavést možnost platit 1 % svého důchodového pojištění rodičům či prarodičům.

Vláda chce zvyšovat i limity u dohod konaných mimo pracovní poměr, z nichž se neplatí pojistné a chce zavést i valorizační mechanismus minimální mzdy.

Budoucí vláda chce definitivně zrušit elektronickou evidence tržeb, která je nyní do konce roku 2022 pozastavena.

V koaliční smlouvě se hovoří i o vzniku minimální daně z příjmů právnických osob. Minimální daň má podle koalice zajistit, aby se zisky z mezinárodních korporací danili tam, kde vznikají.

Koalice chce snížit DPH u výstavby či rekonstrukce domů a bytů. Snížení DPH by se měly dočkat i ekologické výrobky. Parametrických změn by mělo dosáhnout kontrolní hlášení. Změn by se mělo dostat i dani z nemovitých věcí, a to v oblasti místního koeficientu.

Koalice chce dále snížit počet odpisových skupin a u některých zkrátit dobu odpisování. Velkou změnou by měla být možnost vést účetnictví a daňovou evidenci v eurech.

Co z výše uvedeného se stane i realitou, ukáže čas.

Máte zájem o podporu v oblasti vedení účetnictví, daňového poradenství, personalistiky nebo zpracování mezd? Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 18.11.2021

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.