Šipka

Blíží se prázdniny a také nové povinnosti pro absolventy

16. 5. 2018

Všichni školou povinní již před sebou pomalu vidí prázdniny, možná si ale neuvědomují, že s koncem studia přicházejí i nové povinnosti.

Brzy opustí školní lavice středních škol, učilišť i vysokých škol nová várka čerstvých absolventů. Ať už studovali cokoliv, mají jednu věc společnou. Musí se začít zabývat svým zdravotním a sociálním pojištěním. Doteď byli státními pojištěnci, protože ze zákona měli status nezaopatřených dětí, které se soustavně připravují na budoucí povolání. Nyní se jejich status mění a my máme pro ně několik rad.

Studenti středních škol nebo gymnázií a vlastně každý čerstvý maturant, který se chystá ve studiu pokračovat na vysoké nebo vyšší odborné škole má vystaráno. Statut studenta jim zůstává i přes léto a bude nadále pokračovat. Pro jazykové školy, které si mnoho studentů volí jako roční „pauzu“ nebo záložní plán pokud přijímací zkoušky nevyjdou, platí toto pravidlo, jen pokud mají akreditaci ministerstva školství. Od letošního roku hradí stát zdravotní pojištění také doktorandům starším 26 let, pokud jsou zapsáni k dennímu studiu a nemají příjem ze zaměstnání nebo samostatně výdělečné činnosti.

Nástup do zaměstnání

Někteří absolventi už se nechystají ve studiu dále pokračovat. Ti se zapojí do pracovního procesu, kde všechno další záleží na pracovní smlouvě. Poslední prázdniny si ještě mohou užít bez starostí, protože mají takové malé období hájení až do konce srpna, vysokoškoláci pak měsíc od složení státní závěrečné zkoušky. V zaměstnání pak bude zdravotní pojištění odvádět zaměstnavatel. Při práci na dohodu DPP odvádí zaměstnavatel zdravotní pojištění jen při výdělku přesahujícím deset tisíc korun za měsíc. U DPČ je hranice pro platbu zdravotního pojištění nižší 2500 korun.

Neúspěšní studenti mají jiná pravidla

Neúspěšní studenti se musejí zajímat o podmínky trochu více. Ti, kteří neměli štěstí při závěrečné zkoušce, jsou také hájení do konce srpna. Poté se musí hlásit u zdravotní pojišťovny a platit si pojištění ze svého. Další variantou je nahlásit se na úřadě práce, protože o uchazeče o zaměstnání se také stará stát. Musí se ovšem samozřejmě řídit pravidly úřadu a pravidelně docházet na pohovory.

Studenti, které ze školy vyhodili, se musí hlásit na zdravotní pojišťovně během do 8 dnů ode dne ukončení studia nebo ode dne, kdy jejich vyloučení nabije právní moci.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.