Šipka

Blíží se elektronizace v oblasti spotřebních daní a efektivnější boj s daňovými úniky

27. 8. 2021

Ministerstvo financí předložilo do připomínkového řízení novelu zákona o spotřebních daních. Novela vychází z implementace evropské směrnice, která má nastavit společná pravidla pro spotřební daně v celé Evropské unii. Účinnost novely by měla být ve dvou vlnách – od 1.11.2022 a od 13.2.2023.

Co vlastně tato novela má přinést? Mělo by dojít k efektivnímu propojení celních režimů pro oblast spotřebních daní se systémem daňovým. K eliminaci potencionálních daňových úniků by mělo dojít díky jednotnému přístupu členských zemí EU k problematice správy daní a cla.

Novela by měla vdechnout život také celoevropskému elektronickému systému e-VDO, který má být určen pro sledování pohybu výrobků, jenž podléhají spotřební dani ve volném daňovém oběhu. Daňové subjekty povinné k platbě spotřební daně by si měly díky tomu oddechnout od dosavadních administrativně náročných postupů. Správcům daně tento elektronický systém přinese efektivní správu a kontrolu pohybu dotčených výrobků. Tímto by mělo dojít ke snížení daňových úniků při dopravě výrobků ve volném daňovém oběhu mezi jednotlivými členskými státy EU.

V tiskové zprávě ministerstva financí ministryně Schillerová říká: „Zavedení celoevropského elektronického systému pro monitoring zboží ve volném daňovém oběhu je dalším důležitým nástrojem v boji proti daňovým podvodům. Správce daně díky němu bude schopen sledovat pohyb výrobků podléhajících spotřební dani v reálném čase a efektivněji zaměřovat případné kontroly. Ulevíme ale také samotným podnikatelům povinným k platbě spotřební daně od zatěžujícího papírování. Současný zastaralý způsob předkládání dokumentů v papírové podobě totiž bude nahrazen plně elektronickým řešením.“

Jen nakonec doplníme, že spotřební daně jsou opakující se nepřímé selektivní daně, které jsou zaměřeny na určitý specifický okruh výrobků. Spotřební daně mj. plní i roli při ovlivňování spotřeby vybraných rizikových výrobků s negativním dopadem na zdraví a životní prostředí. Spotřební daně si klade EU za cíl harmonizovat zejména v oblasti daní z minerálních olejů, daně z lihu, piva, vína a meziproduktů a daně z tabákových výrobků.

Máte zájem o podporu v oblasti personalistiky, zpracování mezd, daňového poradenství nebo vedení účetnictví? Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 27.8.2021

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.