Máte zajímavý podnikatelský plán či know-how, které byste chtěli nějakým způsobem zpeněžit? Máte předmět vašeho podnikání do detailu promyšlený, ale nevíte, co podnikání obnáší, jaké jsou vaše zákonné povinnosti a jak vlastně začít? Pak je náš seriál Začínáme s podnikáním určený právě vám. V tomto druhém článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi účetní a daňovým poradcem, jaké jsou výhody spolupráce s externím účetním a daňovým poradcem, a jak si správně vybrat.
Externí účetní je osoba samostatně výdělečně činná nebo účetní firma, jejímž předmětem podnikání je „Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence“. Pro vyřízení živnostenského listu pro tuto činnost je třeba splnit požadavky na vzdělání a praxi, které jsou uvedeny v Zákoně o živnostenském podnikání. Účetní se specializuje na vedení účetnictví a daňové evidence s tím, že výstupy z účetnictví a daňové evidence jsou podkladem pro zpracování přiznání k dani z příjmů právnických a fyzických osob daňovým poradcem nebo samotným podnikatelem. Účetní nemá ze zákona povinnost zřídit si profesní pojištění odpovědnosti, přesto drtivá většina účetních toto profesní pojištění sjednané má, jednak kvůli sobě, jednak kvůli klientům, kteří požadují, aby účetní měla toto pojištění sjednané pro případ chyb.
Externí daňový poradce může být též OSVČ, popřípadě daňově-poradenská firma. Jak samostatný daňový poradce, tak daňově-poradenská firma musí být zapsány na veřejném seznamu poradců Komory daňových poradců. Pro zápis do seznamu je třeba složit zkoušku na daňového poradce, která je pořádána právě touto profesní komorou. Zkoušku úspěšně složí pouze 20-30 % uchazečů, což vypovídá o její náročnosti. Pro připuštění ke zkoušce je třeba splnit podmínku vzdělání a trestní bezúhonnosti. Daňoví poradci se ve své činnosti řídí Zákonem o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců České republiky, Stanovami KDP ČR, Disciplinárním řádem KDP ČR, Zkušebním řádem KDP ČR a Etickým kodexem KDP ČR a jsou vázáni mlčenlivostí. Daňoví poradci mají ze zákona povinnost si sjednat profesní pojištění odpovědnosti, tedy se Vám nemůže stát, že narazíte na nepojištěného daňového poradce. Daňoví poradci poskytují organizační, ekonomické, daňové poradenství a zpracovávají daňová přiznání ke všem daním. Mohou vést účetnictví, avšak pouze ve vazbě na daňově poradenství. Často však mají i živnostenské oprávnění pro vedení účetnictví, díky čemuž poskytují podnikatelům komplexní služby.
Vzhledem k tomu, že součástí živnosti účetních není daňové poradenství a zpracování daňových přiznání, při jejich zpracování za ně nenesou zodpovědnost (ani se na tuto činnost nemohou připojistit), tedy si tato jimi vypracovaná přiznání podávají firmy samy a v případě chyb jde škoda za nimi. Naproti tomu daňový poradce nese plnou zodpovědnost za sestavení daňových přiznání a podává je svou vlastní daňovou schránkou. V případě chyb se způsobená škoda klientovi hradí z pojistky daňového poradce. Ideální kombinací tedy je mít účetní a daňového poradce pod „jednou střechou“, většinou se jedná o účetní a daňové kanceláře, popřípadě OSVČ, která je daňovým poradcem.
Spousta podnikatelů má, minimálně na začátku podnikání, pocit, že náklady na účetní a daňové poradce jsou vyhozené peníze, které mohou investovat lépe. Pokud podnikatel nedisponuje účetními a daňovými znalostmi, zcela určitě se mu vyplatí do účetního a daňového poradce zainvestovat už na začátku podnikání. Účetní a daňový poradce může poskytnout dobré rady do začátku, pomůže nastavit podnikání tak, aby bylo daňově optimální v mezích daňových zákonů, může pomoct s tvorbou vnitropodnikových účetních směrnic. Dále může pomoct při registraci k dani z příjmů právnických osob, registraci k dani z příjmů ze závislé činnosti, popřípadě k dani z přidané hodnoty. V průběhu podnikání klienta účetní a daňový poradce vede účetnictví, poskytuje organizační, ekonomické a daňové poradenství. Při rozhodování o tom, zda mít svého účetního a daňového poradce, je důležité si spočítat, kolik času byste zjišťováním informací a orientací v zákonech museli strávit, abyste si mohli poradit sami. Pokud se v oblasti účetnictví a daní neorientujete, stráveného času nad proniknutím do této problematiky by bylo zcela jistě velké množství, jednak kvůli rozsáhlosti, jednak kvůli složitosti této problematiky, přičemž tento čas byste mohli strávit rozvíjením svého podnikání.
Pokud jste dospěli k rozhodnutí, že se vám služby externího účetního a daňového poradce budou hodit, je důležité si dobře vybrat. V oboru působí velké množství jak účetních, tak daňových poradců, nicméně jejich kvalita se může různit v závislosti na délce praxe, kterou dotyčný má a na rozsahu klientů, které obsluhuje (čím více různorodých klientů, tím větší zkušenosti s různými specifiky v oborech podnikání klientů). Můžete začít tím, že si vyhledáte daňového poradce na seznamu poradců Komory daňových poradců. Dále doporučujeme vzít v potaz při rozhodování reference klientů.
V případě, že si nevíte rady s Vašimi daňovými a účetními záležitostmi, daňový poradce a daňové poradenství je přesně to, co potřebujete!
Připravilo pro vás SLUTO …nejen účetnictví