Máte zajímavý podnikatelský plán či know-how, které byste chtěli nějakým způsobem zpeněžit? Máte předmět vašeho podnikání do detailu promyšlený, ale nevíte, co podnikání obnáší, jaké vaše zákonné povinnosti a jak vlastně začít? Pak je náš seriál Začínáme s podnikáním určený právě vám. V tomto prvním článku se dozvíte, jaké možnosti podnikání v Česku máte a jaké kroky je třeba podniknout, abyste začali podnikat.
V Česku je možné podnikat buď formou obchodní korporace (nejčastěji společnosti s ručením omezeným), nebo jako osoba samostatně výdělečně činná. Obě tyto varianty mají svá specifika. V obou případech podnikání je však třeba vyřídit živnostenské oprávnění na živnostenském úřadě, a to buď osobně nebo online. Pro získání živnostenského oprávnění je třeba vyplnit Jednotný registrační formulář (pro fyzickou a právnickou osobou je odlišný tiskopis) a současně je třeba splnit zákonem stanovené podmínky. Tyto podmínky se odvíjejí od toho, o jaký druh živnosti usilujete. U volných živností stačí splnit podmínku svéprávnosti a trestní bezúhonnosti. Volné živnosti jsou uvedené v příloze 4 Zákona o živnostenském podnikání. U řemeslných, vázaných a koncesovaných živností je třeba splnit i podmínku odborné způsobilosti. Tuto podmínku splníte buď vy sami, nebo váš odborný zástupce. Konkrétní podmínky odborné způsobilosti jsou uvedeny v Zákoně o živnostenském podnikání v příloze 2 pro vázané živnosti a v příloze 3 pro koncesované živnosti. Řemeslné živnosti jsou uvedeny v příloze 1 a odborná způsobilost se u nich prokazuje většinou dokladem o řádném ukončení vzdělávání v daném oboru. Poplatek za ohlášení živnosti je 1 000 Kč bez ohledu na ohlášený počet živností. V rámci Jednotného registračního formuláře je třeba nahlásit sídlo podnikání, které může být shodné s trvalým bydlištěm podnikatele. Pokud shodné není, je třeba doložit souhlas s umístěním sídla od majitele nemovitosti, popřípadě si zřídit virtuální sídlo. To poskytuje například náš spolehlivý partner Simply Office s.r.o., který může též pomoci se založením společnosti. Po vyřízení žádosti o živnostenské oprávnění je udělen podnikateli živnostenský list, ve kterém je mu uděleno identifikační číslo – jedinečné osmimístné číslo, které podnikatel používá při své podnikatelské činnosti.
Vzhledem k tomu, že od 1. 1. 2023 je ze zákona zřizována datová schránka všem podnikatelům, po vyřízení živnostenského listu obdržíte poštou přihlašovací údaje, jejichž prostřednictvím se přihlásíte do datové schránky, kde si změníte heslo. Tím dojde k aktivaci datové schránky. Pokud se do datové schránky nepřihlásíte sami, datová schránka se automaticky aktivuje po uplynutí 15 dnů ode dne doručení přihlašovacích údajů (v případě, že si adresát zásilku nevyzvedl, uplatní se fikce doručení). Prostřednictvím datové schránky s vámi budou komunikovat veškeré úřady a vy s nimi.
V případě, že budete podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná, je třeba toto nahlásit vaší zdravotní pojišťovně a místně příslušné správě sociálního zabezpečení – to lze udělat naráz při vyplnění Jednotného registračního formuláře na živnostenském úřadě. Tím budete přihlášeni jak na zdravotní pojišťovnu, tak na správu sociálního zabezpečení. Ty vás kontaktují s informacemi o případných platbách záloh na zdravotní a důchodové pojištění a správa sociálního zabezpečení vám též přidělí variabilní symbol důchodového pojištění, který budete používat pro komunikaci se správou sociálního zabezpečení.
Při založení společnosti s ručením omezeným je proces komplikovanější. V prvé řadě je třeba sepsat buď zakladatelskou listinu (u jednočlenného s.r.o.), nebo společenskou smlouvy (u 2 a vícečlenných s.r.o.). Tento zakladatelský dokument se v obou případech sepisuje ve formě notářského zápisu. Sídlo vznikající společnosti je třeba podložit nájemní smlouvou nebo souhlasem vlastníka nemovitosti. Jednatelé musí mít čistý trestní rejstřík. Základní kapitál stačí složit v minimální výši 1 Kč, avšak v případě více společníků musí každý společník složit vklad alespoň 1 Kč. Pokud je základní kapitál v hodnotě do 20 000 Kč, je možné jej hotově složit u notáře. V případě základního kapitálu nad 20 000 Kč je třeba si otevřít bankovní účet, na který bude složen základní kapitál – pro otevření účtu stačí doložit notářský zápis zakladatelského dokumentu.
V druhé řadě je třeba na živnostenském úřadě vyplnit Jednotný registrační formulář pro právnickou osobu, jehož prostřednictvím ohlásíte příslušné živnosti. Po získání živnostenského oprávnění, popřípadě současně s ním, podáte návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku. To lze udělat prostřednictvím notáře za poplatek 2 700 Kč, popřípadě prostřednictvím soudu za poplatek 6 000 Kč.
Po zápisu do obchodního rejstříku je třeba právnickou osobu zaregistrovat k dani z příjmů právnických osob na finančním úřadě, a to do 15 dnů ode dne zápisu do obchodního rejstříku. V případě, že společnost bude mít zaměstnance, je třeba se též registrovat jako plátce příjmu ze závislé činnosti k dani z příjmů fyzických osob a též se registrovat u příslušné zdravotní pojišťovny a správy sociálního zabezpečení.
Každý podnikatel musí zvážit, jaký způsob podnikání bude pro něj vhodnější. Pokud jde o administrativní náročnost zahájení podnikání, podnikání jako OSVČ je znatelně jednodušší a levnější (žádný poplatek za zápis do obchodního rejstříku). Na druhou stranu při podnikání OSVČ ručíte celým svým majetkem, zatímco při podnikání přes s.r.o. ručíte pouze do výše nesplaceného vkladu, tedy v případě problémů v podnikání je varianta přes s.r.o. „bezpečnější“. O tom, jaké účetní a daňové odlišnosti jsou u jednotlivých forem podnikání, si povíme v jednom z dalších dílů našeho seriálu Začínáme s podnikáním.
V případě, že si nevíte rady s Vašimi daňovými a účetními záležitostmi, daňový poradce a daňové poradenství je přesně to, co potřebujete!
Připravilo pro vás SLUTO …nejen účetnictví