Šipka

Sazby DPH

11. 5. 2017

Sazby DPH se mění jak sezonní zboží

Sazby DPH jsou jako sezonní zboží, téměř každým rokem se nyní mění. Ani letošní rok nemusí být výjimkou. Sazby DPH se změnily v roce 2012, 2013 i vloni. Poslední změna nastala v lednu 2015, když přibyla druhá snížená sazba ve výši 10 procent.

Zavedení druhé snížené sazby DPH se týká některých léků, jako jsou radiofarmaka pro speciální léčbu, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie pro pacienty či chemické antikoncepční hormonální přípravky určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely. Tyto přípravky už byly předtím v první snížené sazbě. Do kategorie druhé snížené sazby se měly dostat také dětské pleny, ale pro ně nemá Česká republika u Evropské unie vyjednanou výjimku.

Další skupinou druhé snížené sazby DPH jsou tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti a hudebniny. Zařazení do snížené sazby je však vázáno na podmínku, že reklama v těchto publikacích nesmí překročit 50 procent. Vláda své rozhodnutí snížení sazby DPH u tohoto zboží zdůvodnila větší pomocí rodinám s dětmi, seniorům a podporou vzdělávání. Podnikatelé usilovali také o nížení sazby DPH pro noviny, časopisy či omalovánky, ale to sněmovnou neprošlo.

Třetí skupinou druhé snížené sazby DPH je kojenecká výživa, dětské potraviny a suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s alergií, zejména na lepek. Dále jde o suroviny pro výrobu potravin pro lidi s genetickými chorobami, jež znemožňují trávení některých látek, například lepku a fenylalaninu, který se vyskytuje ve více výrobcích, například v mase, vejcích a rybách. Toto rozhodnutí vláda zdůvodnila dohodou v koaliční smlouvě a dlouhodobou snahou pomoci rodinám s dětmi.

Od roku 2015 jsou tedy tři sazby DPH – normální ve výši 21 procent, která se vztahuje na většinu zboží a činností. Dále je to první snížená sazba ve výši 15 procent, která souvisí s činností spojenou s distribucí pitné vody, odpadních vod, likvidací odpadů, dále jsou to služby hromadné dopravy, ubytovací služby, zdravotní a sociálních služby či služby související se vstupem na kulturní, sportovní a podobná představení. Do první snížené sazby DPH spadají také služby fitcenter, posiloven, lázeňské a pohřební služby.

Kromě zavedení snížené sazby DPH přinesla novela daňového zákona od letošního roku další změny. Plátci DPH jsou povinni podávat kontrolní hlášení, což je v podstatě evidence přijatých a vydaných faktur. Týká se nejen registrovaných plátců DPH, ale i identifikovaných osob za určitých podmínek. Důvodem pro kontrolní hlášení je snaha omezit daňové podvody, zejména řetězové podvody, kdy odběratel uplatňuje odpočet daně v plné výši, přitom dodavatel na výstupu neodvedl žádnou daň, či odvedl daň v nižší výši.

Máte zájem o naše služby? Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.