Šipka

Začala účtenková loterie

30. 9. 2017

Účtenková loterie má motivovat zákazníky k odebírání účtenek, produktu zavedení nového systému EET.

Společně s podzimem začala i účtenková loterie, nástroj, který podle ministerstva financí bude motivovat zákazníky, aby si v obchodech a restauracích brali účtenky. Oficiálně se měla Účtenkovka – tak se loterie jmenuje – spustit už začátkem léta, nakonec ale byla posunuta až na říjen a první slosování se uskuteční v polovině listopadu. Každý měsíc bude ve slosování přes 20 000 výher, od drobných finančních obnosů až po automobil.

Pravidla a fungování

Účtenkovka má jako každá loterie samozřejmě svá pravidla. Protože se stále prakticky jedná o loterii, mohou se jí účastnit jen občané starší osmnácti let. V obchodě nebo v restauraci si stačí vzít účtenku vystavenou za vaší útratu a přes internet nebo mobilní aplikaci ji zaregistrovat do soutěže. Musí jít o účtenku platně zaevidovanou v systému EET a od jednoho podnikatele lze nechat slosovat jen jednu denně. Losovat se bude postupně v osmi pořadích – právě to osmé bude nejvíce frekventované, dvacet tisíc účastníků loterie díky němu vyhraje sto korun. Sedmá výhra je tisíc korun, šestá už dvacet tisíc, ta čeká na dvacet soutěžících. Dále už se výhry rozdávají jen po jedné a to následovně:

1. pořadí: 1 000 0000 korun

2. pořadí: automobil v hodnotě 400 tisíc korun

3. pořadí: 300 000 korun

4. pořadí: 200 000 korun

5. pořadí: 100 000 korun

Podle průzkumů spíše nefunkční

Podle průzkumů veřejného mínění ale Účtenkovka nebude příliš populární. Zapojit se do ní chystá jen asi patnáct procent respondentů. Automobil, který se může zdát jako velké lákadlo, by hlavně starší respondenti raději vyměnili za elektroniku nebo poukazy na potraviny. Registrace účtenky přes internet je navíc poměrně složitá, musí se zadat prvních 16 znaků bezpečnostního kódu poplatníka nebo fiskálního identifikačního kódu, dále datum a čas transakce a DIČ prodejce. Celých čtyřicet procent respondentů se loterie přímo odmítá účastnit a nepodporovat tak krok vlády, se kterým nesouhlasí.

Je tedy diskutabilní, zda se Účtenkovka státu vyplatí. Jen její provoz bude stát každý rok 12 milionů korun a na výhry padne přibližně 65 milionů ročně. K tomu se navíc ministerstvo chystá věnovat jistou částku také na propagaci loterie. Kritikům však ministerstvo odpovídá, že v porovnání s odhadovaným nárůstem přínosu EET pro státní kasu, který má po plném nastolení všech čtyř fází představovat až 18 miliard ročně, jsou náklady na loterii zanedbatelné.

Kontaktujte nás!





    Kde nás najdete?

    • Otevírací doba:

    • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

    • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

    • Otevírací doba:

    • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

    • Pá: 9:00 - 15:00 hod.