Během září se sešla česká ministryně financí Schillerová se svým slovenským kolegou Peterem Kažimírem a společně řešili oblast spolupráce v daních a také společné zdanění. Tématem jejich společné diskuse bylo ale především dlouhá léta trvající potírání úniků v oblasti daně z přidané hodnoty jakožto nepřímé daně.
Jako zdárný příklad dlouholeté spolupráce se Slovenskem můžeme uvést proces zavádění elektronické evidence tržeb. České ministerstvo při přípravě tohoto nástroje vycházelo ze zkušeností Slovenska. Náš východní soused sice samotné EET ještě nemá, nicméně Česko se inspirovalo evidováním hotovostních transakcí a naproti tomu dnes Slováci využívají část prvků české EET při implementaci na Slovensku.
Ve hře je ale další, mnohem razantnější nástroj, dohoda o automatické výměně informací v systému DPH. Pokud se tato dohoda uskuteční, můžeme počítat s tím, že odhalení nelegálních resp. rizikových transakcí bude zase o krůček efektivnější.
Ministři taktéž řešili případné navázání spolupráce v oblasti přímých daní. Mají za cíl zlepšit odkrývání daňových struktur u firem, jejichž vlastnická struktura je nadnárodní. Samotná EU toto řeší v jedné ze svých směrnic a již dnes je na základě ní možné, aby daňový kontrolor byl aktivně přítomen na kontrole v jiné unijní zemi. Česko ani Slovensko s tím ale nemají doposud žádnou zkušenost.
Závěr jednání okrajově patřil zdaňování dnes velmi diskutovaných digitálních platforem jako UBER nebo Airbnb. Ministři financí by si rádi automaticky mezi sebou vyměňovali informace o podobných subjektech, které působí na jejich území. Zejména by se rádi dozvěděli, komu tyto společnosti vyplácí peněžní prostředky.