Povinnost zajistit testování svých zaměstnanců platí dle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví pro všechny firmy nad 10 zaměstnanců:
- Povinné testování ve firmách nad 250 zaměstnanců platí od 12.3.2021, více zde.
- Povinné testování ve firmách s 50 až 249 zaměstnanci platí od 15.3.2021, více zde.
- Povinné testování ve firmách s 10 až 49 zaměstnanci platí od 26.3.2021, více zde.
- Povinné testování ve firmách s 1 až 9 zaměstnanci platí od 6.4.2021, více zde.
Do počtu zaměstnanců se počítají všichni zaměstnanci, tedy i matky na mateřské dovolené, ty se pak samozřejmě testovat nemusejí, podobně jako lidé, kteří pracují dlouhodobě pouze z domova. Testování se vztahuje i na dohodáře (DPP a DPČ). Je-li testovaný účastníkem systému zdravotního pojištění, může zaměstnavatel nárokovat příspěvek na test pro dohodáře od zdravotní pojišťovny.
Majitel firmy může vyžadovat po člověku, který u něj pracuje na IČO potvrzení o negativním testu a stejně tak je může požadovat třeba i po opraváři topení. Podle aktuálně platné úpravy zaměstnavatel nesmí pracovníky a OSVČ bez testu pustit na pracoviště, ale může si je i sám otestovat a nárokovat si příspěvek či po OSVČ výsledek testu požadovat.
Zaměstnavatelé mohou rovněž zaměstnancům zajistit pravidelné testovaní antigenními testy u závodního nebo smluvního lékaře nebo u externího poskytovatele zdravotnických služeb a ministerstvo zdravotnictví k testovaní antigenními testy ve zdravotnických zařízeních vydalo metodiku. Primárně by měli ale zaměstnavatelé využít postup, kdy se zaměstnanci testují sami tedy bez asistence zdravotnického zařízení.
Zaměstnanci se samozřejmě mohou i nadále nechat testovat jako každý občan bezplatně každé 3 dny na testovacích místech určených k testování antigenními testy hrazenými z veřejného zdravotního pojištění.
10 kroků zaměstnavatele při testování zaměstnanců formou samotestování
- Zjištění, které testy je možné využít pro samotestování laickou veřejností. Seznam testů k tomu určených naleznete zde.
- Pořízení testů ve standardní distribuční síti. U testu musí být bezpodmínečně přiložen český návod. Fakturu od nákupu testů je nutné uschovat, může být potřeba např. při kontrole ze zdravotní pojišťovny za účelem poskytnutí příspěvku z fondu prevence.
- Vykonává-li zaměstnanec v rámci sedmidenního období práci výlučně mimo pracoviště zaměstnavatele, zaměstnavatel mu umožní test mimo pracoviště např. i v domácím prostředí. Pokud bude tento zaměstnanec vykazovat jakékoliv známky nemoci COVID-19, nepoužije samotest, ale postupuje tak, jak by měla postupovat každá příznaková osoba, viz. zde.
- Test se neprovádí u osob, které prodělaly nemoc COVID-19 laboratorně prokázanou a od prvního pozitivního testu po dobu 90 dnů a nejeví žádné známky nemoci. Toto doloží lékařskou zprávou. Výjimka z testování platí i pro zaměstnance, kteří doloží negativní výsledek PCR testu nebo profesionálně provedeného antigenního testu. Netestují se ani zaměstnanci očkovaní druhou dávkou vakcíny před více než 14 dny a mají vystavený certifikát ministerstva zdravotnictví a neprojevují známky nemoci.
- Zaměstnavatel i zaměstnanci se seznámí s návodem k použití testu.
- Na pracovišti musí být vyčleněn prostor vhodný k testovaní – nevyužitá místnost či místo s nízkou koncentrací osob. Pověřené zaměstnance, kteří při testování spolupracující, musí zaměstnavatel vybavit ochrannými pomůckami – respirátor FFP2 či vyšší, ochranné brýle a ochranné rukavice. Pokud se zaměstnanec testuje doma, test se provádí před odchodem do zaměstnání.
- Testování se prování minimálně 1krát za sedm dní u všech zaměstnanců na pracovišti, s výjimkou uvedenou ve 4. kroku. Testují se i agenturní zaměstnanci a rovněž i další osoby, které na základě jiného, než pracovněprávního vztahu vykonávají práci pro zaměstnavatele na pracovišti společně s jeho zaměstnanci. Pokud zaměstnanec odmítne podstoupit test, lze se s ním dohodnout na výkonu práce z domova, čerpání dovolené, poskytnutí neplaceného volna či změně harmonogramu rozvržení směn. Pokud k dohodě nedojde, jedná se důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance dle § 199 odst. 1 zákoníku práce, za niž nenáleží zaměstnanci náhrada mzdy či platu. Zaměstnanci dále hrozí pokuta dle pandemického zákona č. 94/2021 Sb. Zaměstnavatel o provedených testech vede evidenci včetně rodného čísla testovaného bez lomítka a zaznamenává ho do přehledu o provedených testech. Vzor k dispozici zde. Testuje-li se zaměstnanec v domácím prostředí, informuje o výsledku zaměstnavatele.
- Výsledek
- Negativní test = zaměstnanec pokračuje dále v práci za podmínky dodržování všech opatření.
- Pozitivní test = zaměstnanec je povinen:
- sdělit toto zaměstnavateli,
- nevstupovat na pracoviště nebo je bezodkladně opustit, pokud je testován na pracovišti,
- telefonicky bezodkladně kontaktovat závodního lékaře nebo registrujícího praktického lékaře či místně příslušnou hygienickou stanici,
- do doby určení dalšího postupu minimalizovat riziko nákazy dalších osob,
- lékař či hygienická stanice rozhodně o konfirmačním PCR testu, který je zaměstnanec povinen podstoupit,
- doba, mezi pozitivním výsledkem laicky provedeného antigenního testu a výsledkem konfirmačního PCR testu se považuje za překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 zákoníku práce, zde stanovisko MPSV.
- Použité testy se balí do černého plastového pytle tloušťky alespoň 0,2 mm. Po naplnění nebo max. do 24 hodin od prvního použití se pytel zaváže a z vnějšku se ošetří dezinfekcí a uloží se do popelnice na směsný odpad. Nikdy nesmí být pytel uložen vedle popelnice. Osoba, která s pylem manipulovala si poté důkladně umyje ruce a použije dezinfekci na ruce.
- Příspěvek zdravotní pojišťovny je vyplácen v počtu max. 4 testy na jednoho zaměstnance měsíčně. Dobrovolně lze samozřejmě testovat častěji.
Základní podmínky čerpání příspěvku:
- příspěvek se poskytuje na nákup a provedení testu pouze za testovací sady pro provádění samotestování laickou veřejností
- poskytuje se od 1.3.2021
- poskytuje se zaměstnancům prostřednictvím zaměstnavatele a OSVČ
- příspěvek hradí všechny zdravotní pojišťovny
- maximální výše příspěvku je 240 Kč včetně DPH za jednoho zaměstnance za měsíc v intervalu max. 1 test na zaměstnance za týden (příspěvek je 60 Kč/ zaměstnanec / týden)
- žádost se podává jednou měsíčně, za březen 2021 v dubnu 2021 a dále
- o příspěvek se žádá výhradně elektronicky pomocí online webového formuláře, který žadatele provede procesem autorizace i samotného vykázání žádosti o příspěvky za provedené testy v předchozím kalendářním měsíci a dokladování nákupu testů (forma strukturovaného formulářového podání s nastavenými kontrolními mechanismy eliminujícími množství chyb při podání)
- odkaz na žádost bude dostupný přímo na stránkách zdravotních pojišťoven
- obecné podmínky čerpání budou definovány na webu jednotlivých zdravotních pojišťoven, kde bude následně k dispozici i metodický pokyn
Kompletní informace k testování ve firmách naleznete zde.
Dotazy k samotestování zde.
Máte zájem o „mobilní testování pro firmy a podniky“? Napište nám a my vám zajistíme přednostní termíny!
Máte zájem o podporu v oblasti personalistiky, zpracování mezd, daňového poradenství nebo vedení účetnictví? Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.
aktualizace 23.3.2021
5.4.2021