29. 11. 2019
Ministerstvo práce a sociálních věcí v minulých dnech navrhlo vládě, jak by si představovalo růst minimální mzdy v příštím roce. Přišlo celkem se třemi variantami, o kolik by se nynější minimální mzda 13 350 Kč měla zvýšit.
Odboráři by rádi navýšili minimální mzdu od ledna 2020 buď o 1 150 nebo o 1 350 Kč nebo dokonce o 1 650 Kč. Zaměstnavatelé by ovšem rádi, aby zvýšení bylo nejvýše o 700 Kč.
Minimální mzdu v ČR stanovuje kabinet a měla by vycházet z dohody odborářů a zaměstnavatelů, kteří se ale nikdy neshodnou, proto musí míru zvýšení stanovit vláda. Českomoravská konfederace odborových svazů dlouhodobě upozorňuje, že minimální mzda je v Česku oproti jiným zemím v EU nízká. Firmy větší zvýšení podle ní zvládnou a stát bude mít díky tomu i vyšší příjmy z daní a odvodů. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ale zastává názor, že zvýšení minimální mzdy by mělo vycházet ze stavu ekonomiky a míry inflace. Podle něj by bylo adekvátní zvýšení o 700 Kč na 14 050 Kč. Zvyšovat více by bylo podle něj nezodpovědné.
Ministryně práce Maláčová vidí jako optimální růst minimální mzdy o 10,1 %, tedy o 1 350 Kč, na 14 700 Kč. Poměr mezi minimální mzdou a průměrným výdělkem by činil 40,8 %. Ministryně financí už dříve k růstu minimální mzdy sdělila, že by měl být v souladu s růstem výdělků, které by měly růst o 5,9 %.
Zaměstnavatelé dlouhodobě volají po tom, aby se do zákoníku práce dostal v ideálním případě vzorec, jak se bude minimální mzda pravidelně navyšovat. V novele zákoníku práce, kterou chystá Ministerstvo práce bylo původně uvedeno, že minimální mzda bude odpovídat 50 % průměrného výdělku z předloňska. Vzorec na stanovení mzdy bohužel z připravované novely vypadl. Takže jejich prosby ministerstvo opět nevyslyšelo.