20. 1. 2020
Jde o novinku, která má zaručit, že nové zákony či jejich novely budou účinné buď od 1.1. nebo od 1.7. Tato novinka už má platit, ale v podstatě neplatí. Podnikatelé se na novinku těšili, ale reálně si musí ještě počkat. Dny právní účinnosti jsou totiž závazné až pro nově připravované právní normy.
Výše zmíněné dva dny právní účinnosti, mohou zákonodárci obejít, když účinnost zákona k dřívějšímu datu má být naléhavá, či veřejném zájmu, o čemž rozhoduje sám předkladatel a řádně to zdůvodní. Navíc pokud ve schválené novele bude uvedena jiná účinnost než 1.1. či 1.7., bude mít toto přednost před dny právní účinnosti. Podle ministerstva vnitra tak obecné pravidlo dnů právní účinnosti bude aplikováno na ty zákony, kde nebude účinnost v textu uvedena vůbec či je-li právní předpis schválen a vyhlášen ve sbírce až po datu účinnosti, které je v textu vyhlašované normy uvedeno.
O co dalšího v novele zákon o Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv jde? Novela zákona, která odsunula elektronizaci zákonů na rok 2022 prošly i další významné změny v přípravě zákonů. Každý nový zákon bude muset nově obsahovat i přehlednou tabulku povinnosti, které s sebou nese. Tabulka bude nově doprovázet každý zákon. Dále prošly již výše zmiňované dny právní účinnosti – 1. leden a 1. červenec. Pevné termíny pro účinnost novel zákona jsou účinné od 31.12.2019, zmiňovaná tabulka povinností až od roku 2022. Z novely zákona o Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv také vypadla tzv. legisvakanční lhůta 15 dnů, což je doba mezi platností a účinnosti právní normy a je určena k tomu, aby se adresát zákona stihl připravit na veškeré povinnosti související s právní normou.