Druhá vlna elektronické evidence tržeb se týká přibližně čtvrt milionu podnikatelů a vypukne už v březnu. Pojďme se společně podívat na její průběh.
Od března by měl počet účtenek denně narůst až na desetinásobek současného množství. Systém podle Ministerstva financí tuto nálož zvládne a není potřeba ho nijak posilovat.
Druhá vlna se týká obchodů
Druhá vlna zavedení EET se týká maloobchodů i velkoobchodů a začíná přesně 1. března. V podstatě se týká všech míst, na kterých vyměníte zboží za hotovost, s výjimkou prodeje vlastní produkce. Tato výjimka umožňuje prodávat vlastní výrobky, nebo třeba domácí med a potraviny prozatím bez nutnosti vydat účtenku. Jinak ale musí mít EET instalovaný i každý stánek ale třeba i autoservis, ve kterém vám prodají vonný stromeček do auta. Samozřejmostí je pak EET v supermarketech a velkoobchodech. Také e-shopy se účtenkám nevyhnou. Druhá vlna platí i pro tyto obchody, kde se platí většinou kartou nebo přes prostředníka.
Miliony účtenek navíc
Oproti necelým třem milionům účtenek denně by od zavedení druhé vlny mělo z EET pokladen vyjíždět během jednoho dne až 30 milionů. Přesto Ministerstvo financí tvrdí, že systém není třeba posilovat, je prý připraven i na takovou vlnu dat z účtenek. Stát by měl díky EET získat až miliardy na daních navíc. Jen z první a druhé vlny je odhadovaný nárůst přibližně 12 a půl miliardy ročně. Reálně se samozřejmě projeví až po delší době, až budou podána a zaevidována daňová přiznání. Příští rok navíc začne účtenková loterie, která má motivovat zákazníky k přebírání dokladů. Celková výše rozdělených výher by měla dosáhnout ročně až 65 milionů korun, jejich součástí budou i věcné ceny, jako například osobní automobil. Rozpočet loterie, ve které se budou losovat kódy uvedené na účtenkách, bude zhruba 100 milionů – ty zahrnují jak ceny, tak náklady na provozování loterie.