14. 3. 2017
Vždy s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání si mnoho lidí přeje nějaký ten čas navíc. Udělat si v daních pořádek je náročné, naštěstí jsou tu daňoví poradci.
Daňové přiznání za loňský rok bude již brzy mít svůj termín podání. Pro někoho může vyplnění přiznání představovat zdlouhavý a náročný proces – rozhodně však ne pro ty, kteří si na pomoc vezmou daňového poradce. Přestože poradenství není zdarma, ušetřit se tím dá nejen čas a nervy, ale často právě také peníze.
Jednoduše samá pozitiva
Využití daňového poradce s sebou nese velké množství výhod. Jistotu profesionálního přístupu vám zaručuje fakt, že poradci jsou povinně členy Komory daňových poradců České republiky. Kromě náročných zkoušek nezbytných k tomu, aby mohli činnost provozovat, by se měli řídit také řádem Komory. Při nečestném chování, či porušení mlčenlivosti z ní může být vyloučen.
Klient ze všeho nejvíc ocení to, že získá čas a jistotu. Čas proto, že při využití služeb daňového poradce se automaticky odkládá termín pro podání i zaplacení daně o celé tři měsíce. Jistotu pak zaručují pojistky, které má daňový poradce pro provozování své činnosti. Pokud svou práci neodvede řádně, má zákonnou povinnost kompenzovat případnou škodu. Pro tento případ je každý daňový poradce také pojištěn. „Tím se liší například od účetních, kteří takovou garanci poskytnout nemohou, navíc nejsou ke zpracování a podávání daňových přiznání ani oprávněni.“ vysvětluje tajemník Komory daňových poradců Radek Neužil.
Nejen daňové formuláře
Další velkou výhodou daňových poradců je fakt, že jsou zvyklí na komunikaci s úřady. V případě finančního úřadu a v době, kdy se legislativa často mění v laikovi nepostřehnutelných detailech, je to téměř nutnost. Klienta poradce zastupuje nejen na finančním úřadě, ale také při komunikaci se zdravotní pojišťovnou a správou sociálního zabezpečení. S příchodem EET nově mohou pomáhat také se záležitostmi okolo implementace elektronické evidence tržeb, řeší kontrolní hlášení nebo postupy při prokazování majetku.