14. 5. 2018
Zavedení nových norem pro vyplácení nemocenské se v současné době probírá ve vládě. Nová opatření se ale pravděpodobně budou odkládat.
Zvyšování nemocenské a také vyplácení již během prvních tří dnů pracovní neschopnosti, takové změny chtěli ve Sněmovně prosadit členové ČSSD a KSČM. Nyní to vypadá, že hnutí ANO by těmto požadavkům bylo ochotno vyhovět, přináší ovšem do diskuze vlastní úpravu těchto návrhů a také požaduje odložení změn až na příští rok. Tak to alespoň pro Českou televizi shrnul a představil místopředseda vládního hnutí Richard Brabec. Zrušení karenční doby by se podle hnutí ANO mělo propojit s kompenzacemi pro zaměstnavatele a zavedením elektronických neschopenek. Podle nové novely zákona z pera sociálních demokratů by zaměstnanci dostávali kompenzaci již během prvních tří dnů pracovní neschopnosti a to ve výši 60 % a na náklady zaměstnavatele. Těm by se na oplátku snížily odvody na nemocenské pojištění, stejně jako osobám samostatně výdělečně činným.
Hlasování o zrušení karenční doby sice probíhá již v těchto dnech, hnutí ANO se však do diskuze připojilo s vlastními podmínkami, přičemž jednou z nich je odložení termínu platnosti novely. Minimálně by měla být odložena do července 2019, ještě více by ale podle Brabce hnutí preferovalo odložení na začátek roku 2020. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo dvě možnosti. V první variantě, která je zároveň tou preferovanou, by nemocní dostalo během prvních tří dní pracovní neschopnosti 30 % z platu a zaměstnavatel by jim pak proplácel 1. – 11. den nemoci. Druhá možnost by znamenala 60% nemocenskou a vyšší odvody pro zaměstnance. V současné době platí zaměstnavatel čtvrtý až čtrnáctý den nemoci, první tři dny nemoci se musí zaměstnanec obejít bez finanční podpory. Poté dostává náhradu ve výši tří pětin průměrného denního platu. Až po dvou týdnech nemoci se o nemocného začíná starat stát, který poskytuje od 15. dne nemoci dávky hrazené z nemocenského pojištění.