Najmout si profesionála v oboru, znamená vyhnout se chybám během vedení účetnictví, daňových přiznání a podobných procesů, ze kterých se normálním smrtelníkům může někdy i zamotat hlava. Pozor ale na zmatky v kompetencích.
Daňoví poradci a účetní představují spásu každého podnikatele či firmy. Ty větší společnosti by museli starat o neuvěřitelné množství dokladů, účtenek, formulářů a zápisů, menší podnikatelé pak mívají starostí nad hlavu a potřebujíc se soustředit na svou práci, ne na stohy papírů. Mít účetního tak představuje velkou úlevu a také eliminaci chyb, ke kterým by mohlo v papírování dojít.
Ne každý se ale zamýšlí nad tím, jaký je mezi daňovým poradcem a účetním rozdíl a to je právě věc, která by vás mohla přijít poměrně draho. Pravomoci těchto dvou povolání se totiž liší a nemělo by docházet k jejich záměně, přestože se to často stává. V České republice byste momentálně našli přes 4500 daňových poradců a podle Komory certifikovaných účetních přibližně 1140 účetních. Jen jedna z těchto skupin má ale pravomoc k tomu, aby sestavovala daňové přiznání.
Účetní nedělá daně, ale poradce může vést účetnictví
Účetní jsou tady – logicky – od toho, aby vedli účetnictví, případně poskytovali v tomto oboru poradenství. Mohou také například vést daňové evidence v rámci právních předpisů. Co se týče sestavení daňového přiznání, sem už jejich kompetence nesahají, i když často na to klienti nehledí. Živnostenské oprávnění účetních ale ve svém rozsahu daňová přiznání nemá a z toho by mohly klientům vyvstat drahé problémy. Pojištění účetního totiž nekryje možnost chyb v daňovém přiznání a kdyby k takové došlo, museli byste případné sankce platit ze svého. Takové částky se mohou vyšplhat až k milionům korun. Když takovou chybu udělá daňový poradce, je situace podstatně lepší. Poradce je povinen spolupracovat při zjednání nápravy a uhradit sankci, pokud vznikla jeho zaviněním.
Daňový poradce naopak může vést i účetnictví, nikoli však samostatně. Tato služba musí být vázána na poskytování daňového poradenství. Samostatné vedení účetnictví totiž není kryto oprávněním k výkonu daňového poradenství. Proto mívají poradci většinou i živnostenský list pro účetnictví.
Jak vybrat toho správného?
Není potřeba se hned začít strachovat, zda vám nehrozí finanční sankce. Stačí se při výběru držet několika jednoduchých pravidel. Tím prvním je v každém případě výběr prověřeného, spolehlivého daňového poradce nebo účetního, který má ve svém oboru už dostatek zkušeností. Tak se výrazně sníží možnost pochybení z jejich strany. Správný účetní by vás měl také upozornit, pokud ho požádáte o něco, co nespadá do jeho kompetencí. Vůbec nejlepší je potom najít si spolehlivou firmu, která se věnuje jak účetnictví, tak daňovému poradenství a dokáže vám ve financích udělat pořádek na všech frontách. Pokud totiž přenesete tyto zodpovědnosti na někoho, komu můžete plně důvěřovat, získáte tím energii i úspory, které můžete vložit do dalšího budování své společnosti.