Jsou věci, které je prostě lepší přenechat odborníkům. Platí to i v případě složitějších daňových přiznání. Kdo je ale ten správný, účetní, nebo daňový poradce?
Výběr člověka, který se bude starat o vaše finance a daně není lehkovážná záležitost. V případě daňového přiznání se mají věci následovně. Odbornost účetních je nejvyšší v záležitostech vedení účetnictví. Sem patří také zpracování mezd a personalistika a daňová evidence. Účetní samozřejmě dokážou bez problémů také daňové přiznání, jejich kompetence sem ale oficiálně už nesahají. Naopak daňoví poradci přebírají zodpovědnost za to, že bude vaše přiznání v pořádku dokonce podle zákona. Pokud najde finanční úřad chybu, náhrada či sankce se bude platit z povinného pojištění poradce, či za jeho přispění. Ručení nemusí být ve stoprocentní výši, ale pokud se jedná o milionové částky, není pochyb, že i spoluúčast oceníte. Vždy ale zkontrolujte smlouvu, ve které jsou stanoveny podmínky, kompetence a zodpovědnost.
Nejlépe se můžete spolehnout na využití větší účetní firmy. Ty mívají buď své vlastní odborníky, nebo přímé napojení na daňové poradce. Mohou tak vést jak účetnictví, tak kvalifikovaně zpracovat daňové přiznání fyzických i právnických osob.
Kolik si připravit peněz?
Služby účetního, či daňového poradce nejsou zadarmo, přesto se ale ve většině případů vyplatí. Pohybují se od několika stovek, za jednoduchá daňová přiznání, po pár tisíc v případě komplikovaného přiznání s více typy příjmů. Cenu za ně můžete srazit dolů například tím, že budete své podklady přinášet srovnané v přehledné evidenci, ne jako hromadu pomačkaných faktur a účtenek. Lepší ceny také dostávají klienti, kteří využívají služeb dlouhodobě.
Poslední dobrá rada je pak na nic nečekat. Pokud chcete svěřit své daně do rukou poradce, musíte přibližně do konce března oznámit na finančním úřadě plnou moc, kterou opravňujete daňového poradce k tomu, aby za vás vše vyřídil. Většina z nich je ale plně zaměstnaná a někteří na poslední chvíli jednorázové klienty ani nepřijímají.